19-21 września 2014r.
19 września 2014r. godz. 9.00 zbiórka pod Bankiem. Ruszamy 12 osobową ekipą do Okuninki. Zaplanowana trasa to ok. 120 km (oczywiście jeśli nie pomylimy drogi). Dlaczego Okuninka, a nie tradycyjnie Bieszczady na zakończenie sezonu?
Postanowiliśmy odwiedzić Włodawę (szosą ok. 5 km od Okuninki), bo tam w dniach 19-21 września, odbyła się XIII, najstarsza, cykliczna impreza w kraju, która nawiązuje do historycznej tradycji tolerancji i dobrego sąsiedztwa kultur i religii dawnych Kresów FESTIWAL TRZECH KULTUR.
Sprawnie, trochę zmęczeni, ale bez przygód dojechaliśmy na miejsce. Ok. godz. 17.00 zjedliśmy kolację w jednym z niewielu czynnych o tej porze roku barze i udaliśmy się na miejsce noclegów. Willa Gaja to fajny drewniany dom z przytulnymi pokojami, małą kuchnią, sympatycznymi gospodarzami, położony tuż nad Jeziorem Białym. Serdecznie polecamy (http://willagaja.nocowanie.pl/)
Następnego dnia, szlakiem biegnącym nad samym Bugiem, (trasa przepiękna, dzika rzeka ze swoimi zakolami, starorzeczami, piękną przyrodą zrobiła na nas ogromne wrażenie) udaliśmy się do Włodawy.
A tam pełno ludzi.....
Festiwal Trzech Kultur – cykliczna impreza odbywająca się we Włodawie, mająca na celu upamiętnienie wielokulturowej historii tego miasta, a także przybliżenie problematyki wielokulturowości i wielowyznaniowości obecnym mieszkańcom Włodawy. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe Włodawy" każdego roku program Festiwalu jest realizowany według tego samego schematu. Pierwszy dzień Festiwalu (piątek) poświęcony jest tradycji i religii kultury żydowskiej, a większość wystaw, koncertów, warsztatów zajęciowych, konferencji etc. ma miejsce w kompleksie synagogalnym należącym do Muzeum Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego. Drugi dzień (sobota) to dzień kultury związanej z prawosławiem, skupiony wokół włodawskiej cerkwi pw. Narodzenia NMP. Trzeci dzień (niedziela) jest poświęcony tradycji katolickiej, a imprezy festiwalowe odbywają się głównie w okolicach kościoła pw. św. Ludwika i klasztoru paulinów. Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest zawsze bezpłatny.
Źródło informacji:
http://www.ciekawepodlasie.pl/aktualnosci/144,XIII_FESTIWAL_TRZECH_KULTUR__Wlodawa/
Niestety nie mieliśmy zbyt dużo czasu aby uczestniczyć we wszystkich przygotowanych przez organizatorów imprezach, ale udało nam się wyczyścić buty (adidasy) u pucybuta, pojeździć na welocypedzie, popróbować pysznego ciasta, przyjrzeć się miejscowej kwiaciarce robiącej śliczne bukieciki, posłuchać miejscowej rozgłośni radiowej, no i najważniejsze, uczestniczyliśmy w koncercie (chór z Ukrainy), który odbył się w cerkwi pw. Narodzenia NMP. Po powrocie do Okuninki udaliśmy się całą drużyną (15 osób) do naszych znajomych z Nałęczowa, którzy mają dom w Okunince, aby obejrzeć mecz piłki siatkowej Polska –Niemcy. Było nas dużo, ale gospodarze jakoś sobie z nami poradzili. :)
W niedzielę rano (9.30) powrót, już w trochę mniejszym gronie (7 osób) ruszyliśmy w powrotną drogę do Nałęczowa. Jakimś sposobem uniknęliśmy deszczu, choć przez całą trasę słoneczko nie wyjrzało nawet na chwilę, a ciemne deszczowe chmury wisiały nad głowami. Przyjechaliśmy do Nałęczowa przed 17.00
Można powiedzieć, że wyjazd był udany.
Brakowało nam tylko Jacka i Patryka ...
GALERIA